CENTRUM BADAWCZO – ROZWOJOWE INVESTEKO S.A.

INWESTOR – Investeko S.A.
LOKALIZACJA – Świętochłowice
PROJEKT TECHNOLOGICZNY – Investeko S.A.
PROJEKT BUDOWLANO WYKONAWCZY – 2014 – 2015 r.
REALIZACJA – 2015 – 2016 r.
POWIERZCHNIA – część biurowo- warsztatowa – ok 1000 m2, hala technologiczna – ok 1200 m2

Inwestycja polegała na budowie instalacji zagospodarowania energetycznego paliwa formowanego na bazie frakcji nadsitowej odpadów komunalnych i osadów ściekowych z dodatkiem tworzyw sztucznych z wykorzystaniem procesu zgazowania i wysokoefektywnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji.

Linia technologiczna zlokalizowana została w hali łukowej wybudowanej w technologii giętej, wysokoprofilowej blachy o właściwościach konstrukcyjnych.

Obiekt posiada również część biurową mieszczącą dodatkowo pomieszczenia higieniczno – sanitarne oraz warsztaty.

Niesymetryczny łuk hali z jednej strony oparty został o fundament gruntowy z drugiej zaś o specjalną belkę wsporczą znajdującą się na ostatnim stropie budynku biurowego. Budynek biurowo – realizowany w technologii szkieletu żelbetowego przenika się przestrzennie ze stalową halą łukową umożliwiając obserwację procesów bezpośrednio z sali konferencyjnej oraz sterowni.

Ze względu na pionierski charakter linii technologicznej realizowanej w obrębie unijnego programu Life Cogeneration, Centrum jest prototypowym obiektem o charakterze badawczym i pokazowym.

Link do prezentacji projektu Lifecogeneration.pl:

© 2016 PROJBUD ARCHITEKCI. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Testin